Historie Street artu
Street Art v češtině volně přeloženo jako Umění ulice nebo taky pouliční umění. Street art má svoje základy v graffiti, které podle legendy vzniklo v šedesátých letech na 183. ulici v New Yorku, kde bydlel člověk s přezdívkou TAKI, který se rozhodl posprejovat celý New York tagem TAKI 183. TAKI 183 se později po rozhovoru v novinách stal hvězdou. Graffiti se vyvíjelo ruku v ruce s hip hopem kdy černošská ghetta dávala najevou svou hudbou a tagy odpor ke společnosti a rasismu. Graffiti se v české republice poprvé objevilo v roce 1989. Mnoho lidí tvrdí že tato nová česká graffiti scéna stála za hovno stejně jako Hip Hop. Tady je jasně vidět rozdíl mezi Amerikou a Českou republikou zatímco v USA začínaly “rapovat” a malovat lidé ze spodních vrstev o svých problémech a názorech zde se tohle rozmohlo většinou u lidí středních vrstev, kteří v podstatě nedokážou pochopit rozdíl mezi ČR a černošskými ghetty v USA a nadávají na všechno co je napadne. V začátcích graffiti scény u nás stály, dnes celebrity jako Indy, La4, DJ Wich nebo Wladimir 518.
Pokud bychom chtěli jasně určit Street Art který se dá označit za umění, mněl by splňovat některá kritéria. Street art by mněl být jasně určený pro místo kde se nachází, jistým způsobem to místo doplňuje a vylepšuje. Také by mněl něco zdělovat nemusí to být nutně jen politický názor. Hodně dnešních umělců má jistá pravidla, která například říkají “historické budovy ne”, “jen zadní strany dopravních značek” atp.
Nejenom naší republiku zaplavují moře reklam, které prostě nekteré z nás nezajímají a taky se nás nikdo neptal jestli je tu chceme nebo ne, tak proč taky něco takového nedělat? Na to si jistě odpoví každý z Vás po svém. Buď to lidi akceptujou nebo ne, ale nikdy nezabrání ani street artu ani graffiti. Hlavní problém tohoto “umění” jsou především malý děti bez zkušeností označováni jako Toy-ové, kteří svými nehorážne hnusnýma tagama a “výtvorama” przní města a pak sou házeni do pytle s umělci kteří na to doplácí přísnějšímy postihy a zákony.
Street Art označován jako post graffiti se rozděluje na několik hlavních odvětví Stencil ( šablony ), Sticker ( nálepky ), Poster ( plakáty ) a potom na další nezaškatulkovatelná díla malované třeba rovnou štětcem na zeď.
Existuji isvětově uznávaní umělci jako je Banksy, 123klan nebo Miss Van. Mezi známé české umělce patří třeba Point, Pasta, RBLS nebo Smysly. Ať už bude veřejnost vnímat jako vandalismus nebo umění tak se ho stejně nezbavíte . Vždycky se najde někdo koho to bude prostě bavit nebo někoho kdo bude chtít vyjádřit svůj osobní názor.